Zkušenosti studentů z výjezdů

Lukáš Stránský

University of Texas at Austin / Erasmus+


Začal bych tím, že bych opravdu velmi rád poděkoval paní proděkance Zárybnické Žárové za doporučení této univerzity. Byla to opravdu paráda, škola byla obrovská a nabízela nespočet možností pro studenty.

Se studentskou kartičkou byl člověk schopný skoro všeho, od obyčejného ježdění autobusem, až po dopřávání si sauny po cvičení ve velmi rozsáhlém sportovním komplexu.

Noční život na „Dirty 6th“ byl opravdu divoký, ale toho já bohužel přílišný konzument nejsem. Co jsem si ale užil a vyzkoušel tak je spousty sportovních aktivit, vyzkoušel jsem rowing, podíval se na klub famfrpálových hráčů, ale nakonec jsem se přidal do Taekwondo klubu a to bylo moje asi nejlepší rozhodnutí, které jsem na výjezdu udělal. Tréninky byly naprosto profesionální, od trenéra se zkušenostmi z trénování reprezentace USA, měli jsme trenérské hosty, mezi kterými byla i olympijská vítězka. Po tvrdých trénincích jsem se účastnil mistrovství Texasu, kde jsem obsadil 1. místo a stal jsem se šampionem s kvalifikací na celoamerické kolo. Nicméně toto kolo proběhlo někdy v červenci kdy já už v USA nebyl. I přesto jsem dostal možnost si znovu zazávodit a rovnou jako reprezentatnt Texaské univerzity na Amerických univerzitních hrách v Boulderu v Coloradu na University of Colorado at Boulder kde jsem soupeřil například se studenty Harvardu, Yale nebo Princetonu , s týmem z Texasu jsme tam strávili 5 dní, přičemž letenky, ubytování, pronájem auta, hradila univerzita. UT Austin vyhrál celkový šampionát a stal se tak po 4. v řadě vítězem univerzitních her. Medailistou jsem byl i já a stal jsem se i jedinným dvojnásobným medailistou jelikož jsem se umístil dvakrát na 3. místě ve dvou disciplínách. Za tuto zkušenost a vůbec možnost pro výměnného studenta bych UT chtěl opravdu vyzdvihnout, protože v tom klubu jsem získal spousty přátel a zážitků na celý život.

Dále ubytování, šel jsem low-cost cestou a zvolil jsem ubytování na jednom z co-opů (cooperative living, kde studenti spolu bydlí v jednom velkém baráku, nebo ubytovně a od úklidu, přes údržbu a vaření až po organizaci si všechno řídí sami) většinou je to jen pro lidi, kteří jsou na financial aid, ale to neplatí pro zahraniční studenty. Z toho důvodu tam byla vysoká koncentrace zahraničních studentů, kteří hledali přátelé. Tam jsem získal další skupinu skvělých přátel, se kterými jsem trávil příjemné večery plné poznávání nových kultur, vaření, či společného studování. Díky tomu jsem se vlastně cestou domů podíval ještě do Japonska, kde jsem se s některými z nich setkal a poznával dál.

Uzavřel bych to tím, že škola je opravdu kvalitní ve smyslu výuky. Učitelé jsou profesionální, ale zároveň přátelští a vždy rádi pomohou nebo poradí, já si zapsal relativně těžké předměty, které tvořili core nového oboru Business Analytics a byl jsem opravdu nadmíru spokojen s tím co jsem se tam naučil. Spolužáci mi neváhali pomoci s organizačními procedurami a vše proběhlo „jak po másle“.

Report píšu lehce s odstupem, jelikož se mi to stále rozkládalo v hlavě a včera mi přišel email od UT, že jsem od nich získal University Honors za výborné studijní výsledky, tak jsem si vzpomněl, že bych mohl poslat krátký report o tom, jak jsem reprezentoval naší VŠE a FFÚ.

  • Autor: doc. Marcela Zárybnická Žárová
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: