Ukončení studia

  • Po zpracování disertační práce (monografie nebo soubor článků čl. 24 SZŘ) předkládá student práci k malé obhajobě (čl. 25 SZŘ) na katedru.
  • Po zapracování připomínek z malé obhajoby podává student přihlášku k obhajobě disertační práce (čl. 27 SZŘ).
  • Úspěšnou obhajobou doktorské studium končí a student se může přihlásit na promoce.

Informace o obhajobě disertačních prací

  1. Přihlášku k obhajobě disertační práce (DisP) podává student písemně děkanovi prostřednictvím referentky pro studium v doktorském studijním programu, a to až po úspěšném složení SDZ a malé obhajobě, nejpozději však 9 týdnů před předpokládaným termínem konání obhajoby, přičemž předpokládaný termín stanovuje vedoucí katedry, kam doktorand přísluší.
  2. Spolu s písemnou přihláškou k obhajobě předkládá student:
    • stručný odborný životopis,
    • minimálně tři svázané exempláře DisP,
    • minimálně deset exemplářů autoreferátu DisP (elektronicky zasílá referentce pro DS); autoreferátem se rozumí stručné shrnutí celé disertační práce o rozsahu do 20 normostran s uvedením cíle, obsahu, výsledků, použité literatury, uzavřené anglickým a případně dalším cizojazyčným resumé. Konkrétní obsah autoreferátu se doporučuje projednat se školitelem.
    • zprávu školitele potvrzenou garantem oboru a školitelem, která obsahuje všechny odborné publikované i nepublikované práce studenta, zejména recenzované články, vystoupení na seminářích, odborných konferencích. Práce publikované v průběhu studia musejí být zvlášť označeny.

    K přihlášce studenta připojí referentka pro doktorské studium potvrzení o vykonané SDZ, doklad o vykonané stáži v zahraničí či zapojení do mez. projektu, strukturovaný výpis publikací z databáze PC VSE a doklady o přijetí publikací k tisku (u dosud do PC VSE nevložených publikací), zápis z malé obhajoby a protokol o kontrole originality DisP. Školitel k podkladům studenta připojí podepsaný protokol o výsledku kontroly práce v antiplagiátorském programu Validátor.vse.cz.

  3. Děkan jmenuje zkušební komisi, jejímuž předsedovi v součinnosti s garantem oboru postoupí náležitosti uvedené v odstavci 2. Předseda zkušební komise posoudí, zda má disertační práce přiměřený rozsah a zda její téma odpovídá studovanému oboru; dále zda disertační práce má všechny formální náležitosti. Pokud se jedná o mezioborové téma, doporučuje předseda děkanovi rozšíření zkušební komise o další odborníky.
  4. Má-li disertační práce závažné nedostatky formálního charakteru, požádá předseda zkušební komise studenta o jejich nápravu a určí mu pro to přiměřenou lhůtu. Po odstranění nedostatků řízení k obhajobě disertační práce pokračuje. Pokud student trvá na obhajobě původně předložené práce, pak řízení pokračuje bez přerušení.
  5. Předseda zkušební komise navrhne děkanovi nejméně dva oponenty disertační práce; alespoň jeden z nich musí profesorem nebo docentem a nejméně jeden z nich nesmí být členem akademické obce fakulty, v jejímž rámci se obhajoba koná. Děkan bez zbytečného odkladu oponenty jmenuje nebo požádá předsedu zkušební komise o návrh jiných osob.
  6. Oponenti během cca měsíce vypracují písemný posudek (není tím myšlen posudek vypracovaný v rámci Malé obhajoby!) předložené disertační práce a předají jej v listinné i elektronické formě předsedovi zkušební komise prostřednictvím referentky pro DS, která zajistí zveřejnění v informačním systému a založení listinné podoby ve složce studenta. Závěr každého posudku vždy tvoří věta: „Práci doporučuji k obhajobě před příslušnou zkušební komisí pro obhajobu disertačních prací.“ nebo „Práci nedoporučuji k obhajobě před příslušnou zkušební komisí pro obhajobu disertačních prací.“
  7. Posudky musí být studentovi k dispozici nejpozději ve lhůtě stanovené SZŘ (2 týdny před konáním obhajoby).
  8. O datu a místu konání obhajoby je student vyrozuměn elektronicky referentkou pro DS, nejméně dva týdny předem.