Absolventská středa Aleš Michl: „Idea nového fondu bohatství republiky“

Ve středu 20. října 2021 od 18:00 hodin Vás co nejsrdečněji zveme na on-line přednášku v rámci projektu Absolventské středy na VŠE na téma „Idea nového fondu bohatství republiky“, na které vystoupí Ing. Aleš Michl, Ph.D. (člen bankovní rady ČNB).

• Kdy: středa 20. října 2021, od 18:00 hodin
  • Kde: posluchárna RB211
  • Nutná bezplatná registrace předem

Má vize je začít stavět velký státní investiční fond pro budoucí generace, který bude spravovat Česká národní banka. Prvním a podstatným krokem k tomu fondu je mít dlouhodobě ziskovou ČNB. A tento zisk pak v předem dohodnutém poměru s vládou rozdělovat do rezervního fondu ČNB a do státního rozpočtu. Z toho by se zaplatila důchodová reforma. Pokud by státu byl takto pokryt deficit penzijního účtu, výrazně by se mu ulevilo. V dobrých časech by mohl začít vytvářet přebytky a spořit ve fondu pro další generace. Společným cílem by měla být lepší péče o finanční stabilitu a o bezpečné fungování finančního systému v České republice.

Ing. Aleš Michl, Ph.D.

• Aleš Michl se narodil 18. října 1977 v Praze. Inženýrský titul získal na VŠE v Praze v roce 2002 a doktorský titul Ph.D. v oboru finance na Fakultě financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze v roce 2020.
  • V roce 2005 absolvoval vzdělávací program Teorie her a psychologie rozhodování na letní univerzitě London School of Economics and Political Science. V roce 2009 absolvoval kurs řízení investičního portfolia na Wharton ve Filadelfii.
  • Svou profesní kariéru začal již během studií jako ekonomický novinář a později jako ekonomický poradce místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna. Od roku 2006 do 2015 byl ekonomem a investičním stratégem Raiffeisenbank. V letech 2014–2018 byl externím ekonomickým poradcem Ministerstva financí ČR a později i předsedy vlády České republiky Andreje Babiše se specializací na makroekonomickou analýzu a stabilizaci státního dluhu.
  • V roce 2016 založil Michl Fund Management s.r.o., která se následně stala spoluzakladatelem společnosti Robot Asset Management SICAV a.s. vykonávající činnost investičního fondu kvalifikovaných investorů s podfondem Quant. Ke dni vzniku funkce v bankovní radě ČNB tyto své aktivity ukončil.
  • Aleš Michl je autorem mnoha sloupků a článků publikovaných v denících a časopisech, jak odborných, tak i populárních. Je také autorem knih MICHLiq – průvodce ekonomií a investicemi a Jestřábi a holubice. Nebyl a není členem žádné politické strany.
  • Členem bankovní rady České národní banky je od 1. prosince 2018.
Absolventská středa Aleš Michl: „Idea nového fondu bohatství republiky“