Pomoc ukrajinským studentům zasaženým válkou

Všechny fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze se ihned v den napadení Ukrajiny shodly na prohlášení, ve kterém jednoznačně odsoudily vojenskou agresi vůči Ukrajině, která je v rozporu s mezinárodním právem i se základními hodnotami, které VŠE dlouhodobě vyznává. Zároveň přislíbily v rámci svých možností usilovat o zmírnění dopadů války na ukrajinské studenty.

Dnes se na krizovém štábu vedení VŠE spolu s děkany všech fakult shodli na konkrétních formách pomoci ukrajinským studentům zasaženým válkou, ze kterých stručně vyjímáme:

1. VŠE poskytne uprchlíkům z Ukrajiny, kteří jsou rodinnými příslušníky studentů VŠE, ubytování ve svých prostorách na Točné (žádosti směrujte, prosím, na kancléře VŠE Andreje Tótha).
  2. VŠE je připravena přijmout ke studiu v češtině nebo angličtině celkem 30 ukrajinských studentů, kteří v důsledku situace na Ukrajině nebudou moci pokračovat ve studiu ekonomických studijních programů na ukrajinských vysokých školách, a poskytnout jim měsíční stipendium na pokrytí nákladů na studium a pobyt v ČR (podrobnosti viz plný text, žádosti směrujte, prosím, na kancléře VŠE Andreje Tótha).
  3. Stávající ukrajinští studenti FFÚ, kteří ztratí finanční podporu od rodiny, mohou prostřednictvím Kontaktního centra v InSISu podat děkanovi  žádost o poskytnutí jednorázového mimořádného stipendia se stručným zdůvodněním.
  4. Studenti, kteří by v důsledku traumat způsobených válkou potřebovali psychologickou pomoc, se mohou obrátit na Akademickou psychologickou poradnu
  5. V případě studijních otázek a problémů se, prosím, obracejte na své studijní referentky nebo proděkanku pro studijní a pedagogickou činnost
  6. S prosbou o radu, či pomoc v této tíživé situaci se mohou studenti obrátit i na své kolegy studenty, kteří jsou členy Akademického senátu VŠE:

Plný text najdete na webu VŠE:

Odkazy na další informace na webu VŠE:

Další důležité odkazy:

Pomoc ukrajinským studentům zasaženým válkou