Mezinárodní setkání řešitelů projektu MENTRA

Ve dnech 14.-16. září 2021 byla Vysoká škola ekonomická hostitelem třetího mezinárodního setkání řešitelů projektu MENTRA (zkratka projektu Mentor training, č. 2020-1-SK01-KA201-078250), do kterého je zapojena Katedra didaktiky ekonomických předmětů Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze.
Projektu se účastní celkem 6 vysokoškolských pracovišť ze 4 zemí z prostoru střední Evropy (Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Srbsko). Právě učitelství, lektorství a odborné vzdělávání je na VŠE pěstováno kontinuálně od vzniku ekonomické univerzity v roce 1953.
Projekt MENTRA je zaměřený na rozvoj lektorských dovedností a ve svém cíli určený především mladým začínajícím učitelům a lektorům (mentee). Výsledkem je návrh kurikula pro vzdělávání cvičných a uvádějících učitelů včetně odborné praktické příručky koncipované formou vademeca pro cvičné učitele.

Celý program třídenního meetingu byl plný aktivit do poslední minuty.

První den bylo uspořádno slavnostní večerní uvítání pro všechny účastníky. Prof. Libor Pavera, CSc., a Ing. Marie Fišerová, Ph.D., uvítali všechny účastníky konference v salonku restaurace U Mecenáše na Malé Straně.

Hlavní program meetingu následoval ve středu 15. 9. Účastníky uvítal děkan Fakulty financí a účetnictví doc. Ing. Ladislav Mejzlík, Ph.D. V úvodním slovu připomněl význam vzdělávání cvičných učitelů a vyzdvihl mimořádnou náročnost mezinárodního projektu během celosvětové COVID pandemie. Účastníky přišla pozdravit rovněž PhDr. Martina Pavlíková, PhD., prorektorka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře. Následně Ing. Alena Králová, Ph.D., představila koncepci učitelského studia na Vysoké škole ekonomické a prezentovala obsahové zaměření Katedry didaktiky ekonomických předmětů. Po krátké přestávce následovala vystoupení představitelů zúčastněných univerzit. Každý tým představil prostřednictvím mluvčího zpracováný modul zaměřený na rozvoj klíčových kompetencí.

Za Katedru didaktiky ekonomických předmětů vystoupila Ing. Lenka Holečková, Ph.D., která uvedla modul Komunikace a psychohygieny v oblasti lektorské práce a přípravy budoucích učitelů. Po ní následovalo představení dalších pěti modulů (Ostrava, Nitra, Eger, Komárno, Nový Sad). Celý středeční pracovní program završila poutavá plavba po Vltavě.

Čtvrtek 16. 5. uzavřely jednání poslední referáty a koordinátorka projektu prof. PaedDr. Zdeňka Gadušová, CSc., shrnula úkoly do nadcházejícího období.

Nyní čeká týmy korekce modulů, které vyplynuly z častých a plodných formálních i neformálních diskusí během meetingu, příprava publikací (manuálů) a náročná příprava na další meeting, který se uskuteční v březnu 2022 v Komárně.

Mezinárodní setkání řešitelů projektu MENTRA